Stockholm fortsätter att satsa på livet vid och i vattnet – och nu väntar ett riktigt lyft för alla bastuälskare. I vinter öppnar Bastubryggan, en stor flytande bastuanläggning mitt i hjärtat av stan, vid Söder Mälarstrand nedanför Münchenbryggeriet.

Läs också: Fem underbara bastubad i Stockholms skärgård

På en 35 meter lång flytande ponton skapas en ny oas med hela fyra bastuflottar, bar, café och loungeområde. Och det bästa? Tre av bastuflottarna är vedeldade och utrustade med motor och styrning – vilket betyder att du faktiskt kan ge dig ut på en kryssning över Riddarfjärden medan du bastar.

– Att glida fram över Riddarfjärden i en vedeldad bastu blir en magisk upplevelse för både stockholmare och besökare, säger medgrundaren Jens Rogeman i ett pressmeddelande.

Bastuflottarna går att hyra och åka i väg med om du är sugen på ett privatevent. Fotorendering: Pressbild

Tanken är att bastubadet ska vara tillgängligt för alla – inte bara för medlemmar i slutna sällskap, som det ofta sett ut i Stockholm tidigare. Här går det att boka allt från en plats i en delad bastu till en privat flotte, en bastukryssning med inhyrd kapten eller hela pontonen för exempelvis ett företagsevent.

Läs också: Svalka dig i stan – 8 badplatser i Stockholms hjärta

– Med Bastubryggan får stockholmare och besökare äntligen en rejäl bastuanläggning av hög kvalitet mitt i Stockholm. Efter många års arbete kan vi nu öppna en av stadens vackraste platser för bastu och sjöbad, säger medgrundaren Fredrik af Malmborg.

Bastubryggan beräknas öppna den 1 december 2026, och ligger lägligt nog mitt bland flera av innerstadens populära doppbryggor – bland annat de badbryggor vid samma kaj där du kan ta ett svalkande dopp mellan bastupassen, året runt.

Här bjuds också på skönt barhäng – men du får inte ta med egen dricka till anläggningen. Fotorendering: Pressbild