I samband med invigningen i höstas av Bangkoks nya flygplats, Suvarnabhumi, stängdes den gamla, Don Muang. Men nu är det dags för återinvigning av Bangkoks gamla internationella flygplats. Orsaken är alla problem, bland annat sprickor i startbanorna, som drabbat den nya flygplatsen. Samtidigt väntas trafiken öka så mycket de nÙ�rmaste åren att två flygplatser behövs för att inte Bangkok ska drabbas av allvarliga flygförseningar.
Från och med början av april kommer Bangkok med andra ord ha två flygplatser. Vilka flygbolag som får flytta tillbaka är ännu inte bestämt, men Thai Airways överväger att flytta delar av sitt inrikesflyg till den gamla flygplatsen. Det är också möjligt att några flygbolag kommer att flyga utrikes från Don Muang.
Flyget mer försenat än tåget – statistiken som förvånar svenskarna
Är tågen eller flygen mest försenade? Vilken lätt fråga, tänker nog de flesta och gissar på tågen. Men om man kollar statistiken visar det sig att det är tvärtom. Sanningen är att tåget slår flyget i punktlighet.
Miljarder kronor att kräva av flygbolagen för förseningar
Nu börjar den tid på året då européerna flyger som mest. Det innebär mer trängsel och fler förseningar. Många drabbade vet inte att man har rätt till ersättning. Flygbolagen berättar heller inte gärna om resenärernas rättigheter. Så här gör du för att få den ersättning du faktiskt har rätt till.
Från smutsigt kol till ren el – därför tillhör tåget framtiden
Varför ger tåg så låga koldioxidutsläpp? Handlar det bara om att loken är elektriska? Nej, det finns en till faktor, okänd för de flesta, som gör tågen klimatsmarta, skriver Vagabonds Per J Andersson i boken "Ta tåget" som du kan läsa ett utdrag ur här.
Berlin för nybörjaren – 16 tips för en maxad resa
Första gången i Berlin? Vi guidar dig till historiska sevärdheter, grymma stadsdelar och listar några stopp du inte vill missa – men också några du kan vara utan!
Bangkoks kinesiska hjärta – matresa genom Chinatown
Allting börjar och slutar i Chinatown. Ingen annanstans är Bangkok mer färgsprakande, poetiskt och välsmakande.