
Var fjärde passagerare förhöjer gärna resan med att ta ett glas vin på planet. Detta enligt företaget Skyscanner. Men hur bra vin serveras egentligen ombord av de olika flygbolagen? Det har den välkända vinexperten Tom Cannavan tagit reda på.
Tom Cannavan och hans expertpanel, bestående av tolv vinexperter, blindtestade totalt 21 röda och vita viner som serverades i ekonomiklass på några av Europas största flygbolag, i en tävling arrangerad av resesajten Skyscanner. De olika vinerna betygsattes i en tiogradig skala.
SAS hamnade på en god andraplats i den prestigefulla rödvinskategorin. Det rödvin SAS serverar sina passagerare är Backhouse Pinot Noir 2011. Men det rödvin som smakade bäst och tog hem första platsen fanns hos Thomson Airways, nämligen Finca La Linda, Cabernet Sauvignon 2011.
I kategorin vitt vin var det ganska jämnt mellan Lufthansa, KLM och budgetbolaget Easyjet. Men Lufthansa tog till slut hem priset för bästa vita vin med sitt Peter & Peter Riesling, ett moselvin från Tyskland.
Frida Benno Hjerpe
Vita viner
| Flygbolag | Vinsort |
| 1. Lufthansa | Peter & Peter Riesling, Mosel, Tyskland |
| 2. KLM | Terra Andina Sauvignon Blanc-Chardonnay Chile 2008 |
| 3. EasyJet | Louis Mondeville, Sauvignon Blanc, Pays d’Oc 2011 |
| 4. Pegasus | Kavaklidere Cankaya 2011 |
| 5. BA & Iberia | Matarromera Verdejo 2011 |
Röda viner
| Flygbolag | Vin |
| 1. Thomson Airways, Fritidsresors brittiska systerbolag | Finca La Linda, Cabernet Sauvignon 2011 |
| 2. SAS | Backhouse Pinot Noir, USA, 2011 |
| 3. Pegasus | Kavaklidere Angora 2011 |
| 4. BMI | Grand Sud, Merlot |
| 5. KLM | Terra Andina Cabernet Sauvignon-Merlot Chile 2008 |