Nu fördubblar SJ antalet platser för djur på sina dubbeldäckartåg. De ökas från åtta till 16, och dessutom tillkommer två fällstolsplatser som är obokningsbara, speciellt för resenärer med husdjur. Detta från och med 1 september.

– Förändringarna vi gör nu har drivits av synpunkter vi fått från våra resenärer. Vi hoppas att det bidrar till att fler upptäcker hur smidigt och enkelt det kan vara att resa med sitt husdjur på tåg, säger Sofie Struwe, direktör för kommersiell trafik på SJ.

LÄS MER: Finns det några billigare lyxtåg?

De nya djurplatserna på X40-tågen placeras närmare vagnens dörr. Flytten ska göra det lättare för djurägare att kliva på och av, och den innebär också kortare väg till toaletten.

– Fram till nu har djurkupén bestått av platser där man sitter mittemot andra resenärer. Nu finns endast en fyrgrupp med så kallad motsittning kvar, säger Sofie Struwe.

Alla populära platser med ryggen mot en vägg finns kvar även efter förändringen. Den nya placeringen gör det också möjligt för barnfamiljer att resa med både barnvagn och husdjur i samma vagn, då man numera fäller ihop och förvarar barnvagnar här. Barnfamiljerna kan dock välja att boka in sig i en annan vagn.

Nya dekaler kommer att visa var djurplatserna finns på alla dubbeldäckartåg. Resenärer som vill resa med djur väljer ”anpassa” vid bokningen och anger där att husdjur följer med.

X40-tågen trafikerar:

  • Stockholm-Västerås-Örebro-Göteborg
  • Linköping-Stockholm-Uppsala-Gävle-Ljusdal