15-åringen som var ute och surfade ihop med sin far, kördes omedelbart till sjukhus. Hans ben var allvarligt skadat och han opererades i fyra timmar men hans tillstånd uppges nu vara stabilt, skriver The Sydney Morning Herald.

Inom loppet av tre veckor har tre hajattacker inträffat i Sydney, Australien. Den 11 februari attackerades en dykare av en haj, inte långt från det berömda operahuset i Sydney. Dykarens skador blev så allvarliga att läkarna tvingades amputera en arm och ett ben.

36 timmar senare attackerades en surfare av en 2,5 meter lång vithaj vid en av Sydneys absolut mest populära turiststränder, Bondi Beach.

Det är sommar i Sydney och stadens stränder är fullpackade av folk. Myndigheterna har nu varnat folk för att bege sig ut i vattnet vid skymningen och gryningen, då hajarna är som mest aktiva.

Experter har sagt att de allt renare vattnen omkring Sydney samt ett förbud mot kommersiellt fiske i hamnen har ökat fiskbeståndet. Det gör även att fler hajar trivs i vattnen kring Sydney.

Text: Barbro Janson