Finanskrisen har redan påverkat flygbranschen. Nu påverkas även försäljningen av charterresor.

Förra veckan kom statistik från branschorganisationen Svenska resebyråföreningen, SRF, som visar att försäljningen av charterresor minskat med 18 procent hos landets resebyråer under tredje kvartalet i år.

Kajsa Moström, informationschef på Apollo, tycker dock inte att bilden av att finanskrisen fått grepp om charterarrangörerna stämmer i dagens läge.

– Vi ser inte att lågkonjunkturen har fått något fäste i branschen. Hittills har vi sålt mer än 10 procent fler vinterresor jämfört med förra året, som var ett väldigt bra år.
Samtidigt menar Kajsa Moström att effekterna av finanskrisen inte kommer att märkas förrän längre fram.

– Just vinterresor bokar folk en lång tid innan, så jag tror att vi kanske ser en liten eftersläpning.
I förberedande syfte satsar Apollo på resmål som ligger närmare Sverige inför sommaren 2009, som man kan åka till i en vecka snarare än två.

– Sommaren 2009 är den första säsong där Apollo ser att det kanske minskar. Vi har minskat volymen med 10 procent, men vi kan minska ännu mer, det beror helt på efterfrågan, säger Kajsa Moström.

Även Fritidsresor kommer att minska sitt utbud nästa sommar.
– Det kan handla om ett flyg mindre till en särskild destination eller en avkortad säsong. Vi har till exempel få nyheter till nästa sommar, säger informationschef Peter Hellström.
Enligt Peter Hellström gäller det att anpassa antalet resor på marknaden inför nästa år, för att förhindra att det blir ett överutbud.

– Självklart påverkas även vi av lågkonjunkturen. På så sätt blir nästa år ett mellanår.

Text: Mette Landfald