
Norrlänningen är den som vill resa längst bort och Berlin är årets nykomling på listan över storstadssemester. Det visar en undersökning om svenskarnas resvanor från Resia.
Den svenska sommaren med ostadigt väder och fler antalet röda dagar i jul har bidragit till att bokningarna kring jul och nyår har ökat med ungefär 60 procent. Klassiker såsom Thailand och Kanarieöarna toppar fortfarande listan över mest bokade charterdestinationer men långresor och resmål såsom USA, Gambia, Kenya, Aruba och Dominikanska Republiken blir större. Med på listan finns också Mexiko som har en ökning med 50 procent jämfört med förra året. Enligt undersökningen är norrlänningen den som reser längst, betydligt fler charterresenärer i norra Sverige bokar resmål längre bort än andra resenärer runt om i Sverige.
Att resmålet ska vara solsäkert och prisvärt är de två viktigaste faktorerna när resenärerna ska boka sin resa men möjligheten att kunna kombinera fler upplevelser under en och samma resa med träning, safari eller kyssning, ökar. En annan trend som undersökningen visar är att fler väljer att dela upp sin semester vilket bidrar till fler weekendresor. Barcelona, New York och London är klassiska favoriter men Berlin är den riktiga raketen som tar sig in på en sjätte plats i listan över reguljärflyg.