
Foto: Istock.
Apoteket börjar erbjuda drop-in-vaccinering
I höst och vinter kommer Stockholmare och Sundvallsbor kunna vaccinera sig mot hepatit och andra vanliga sjukdomar på apotek inför utlandsresor.
För dig som behöver vaccinera dig finns nu möjligheten att göra det på utvalda apotek i Stockholm och Sundsvall.
Tjänsten startades i början av oktober i Stockholm på sex stycken utvalda apotek. Lite senare i höst kommer tjänsten även att erbjudas på ett apotek i Sundsvall. Förutom att vaccinera sig mot hepatit A och B kommer det även gå att vaccinera sig mot TBE, säsongsinfluensa, kolera och stelkramp/difteri/kikhosta/polio.

– Det är ett pilotprojekt som vi gör i Stockholm och ett naturligt steg i utvecklingen mot att kunna erbjuda våra kunder fler hälsotjänster, säger Freja Annamatz, pressansvarig för Apoteket.
Vaccinationerna behöver inte tidsbokas och görs av legitimerade sjuksköterskor. Mer info på Apotekets hemsida.
Resebyrån avslöjar: De roligaste frågorna vi fått från våra kunder
Här är varför du inte bör lita på bokningssajternas hotellresultat
Därför bör du använda kondom om du har du rest i ett zikadrabbat område
Text: Johanna Jackson • 2016-10-11
Nyhet