400 australiensare har drabbats av denguefeber i Australien sedan november 2008. Värst drabbade delstaten är Queensland. Där har fall rapporterats från den populära turistorten Cairns som ligger nära Barriärrevet dit många turister reser.
På grund av översvämningar, cykloner och myggor som sprider denguefeber, är det olämpligt att besöka delstaten just nu.

Denguefeber är en influensaliknande febersjukdom som orsakas av ett virus och sprids via myggor. Sjukdomen är vanlig i tropikerna och den kan överföras mellan djur och människa, men sprids inte från människa till människa. Symptomen är feber, huvudvärk, ledvärk och rödsprängda ögon. Den allvarligare formen av sjukdomen kan leda till inre blödningar i organ och patienten kan dö i en blödningschock. Men det är ytterst få som avlider.
Bästa sättet att undvika infektionen är att använda myggstift, långärmade tröjor och byxor, samt vara försiktig.

Sedan början av januari i år har 23 fall av denguefeber bland svenska resenärer som rest till tropikerna rapporterats. Av dem har 17 stycken blivit smittade i Thailand. Varje år anmäls 30 till 60 fall av denguefeber hos svenskar som varit på resande fot, enligt svenska Smittskyddsinstitutet.

Text: Isabelle Öblom