Vagabond ökar antalet läsare

I den senaste mätningen från undersökningsföretaget Orvesto ökar Vagabond antalet läsare. Samtliga konkurrenter har tappat läsare.

– Det är förstås otroligt kul. Vi vill göra ett högkvalitativt resemagasin för våra läsare och detta känns som ett kvitto på det. Tack vare vårt starka varumärke är vi en av de få vinnarna i det tuffa tidningskriget som råder. I stort sett alla har skurit ner på sin utgivning, medan vi har gått upp. Nu ska vi fortsätta att fokusera på att göra det bästa resemagasinet, säger Tobias Larsson, chefredaktör på Vagabond.

Vagabond ökade med 1,22 procent mot förra mätningen. Konkurrenterna tappade samma period mellan 9–22 procent.

Vagabond har idag 166 000 läsare per nummer. Allt om Resor har 145 000 läsare och RES har 83 000.

Första numret av Vagabond kom ut i maj 1987. Tidningen har växt stadigt och är sedan en lång tid tillbaka Sveriges största resemagasin. Förutom tidningen består Vagabond bland annat av ett guideboksförlag, http://www.vagabond.se, läsarresor och reseskrivarkurser. Vagabond tillhör Egmont förlag.