Hittills har Fredrika hunnit avklara 207 dagar på vägen, korsat 18 länder och trampat sig fram över 1 000 mil, men många fler kvarstår. Just nu befinner hon sig någonstans på silkesvägen i Centralasien.
Senaste gången hennes blogg uppdaterades var för lite över en vecka sedan. Då var hon i Tadzjikistan där hon den senaste månaden har varvat nätter i yurtor hos lokalbefolkningens med nätter i tält under stjärnklara natthimlar i de majestätiska Pamirbergen.

Att korsa Asien var den delen av resan som Fredrika såg mest fram emot, och trots de utmaningar som hon stött på under vägens gång, som att navigera sig igenom språkbarriärer på den Uzbekiska landsbygden, eller genom svärmar av getter i ”Långtbortistan”, så är hon glad över det hon upplevt hittills.
– Jag hade höga förväntningar och de har överstigits med långa vägar. Inte en dag är den andra lik. Jag kan inte tänka mig ett bättre sätt att lära känna nya platser, människor och kulturer, säger Fredrika.

Hon har dock inte cyklat hela sträckan alldeles ensam. Till exempel fick hon sällskap av sin pappa under några dagar i Turkiet.

Och i Tjeckien lärde hon känna två cyklister från Tyskland, Ellie och Tom. En nyfunnen vänskapen som naturligtvis firades med en ölrunda i huvudstaden Prag.
Nästa anhalt är vidsträckta Kina, därefter är planen att fortsätta vidare genom Vietnam, Laos, Thailand och Malaysia.

Målet är att cykla ett varv runt jorden för att sedan återvända till Sverige. Fredrika uppskattar att hela resan kommer att ta mellan två till tre år.

Just cyklandet i sig är däremot inte det som lockar mest.
– Cykeln är mitt verktyg. Det är friheten, naturupplevelserna och mötet med människor och kulturer jag vill åt.


Men det är som sagt inte bara sig själv som Fredrika cyklar för. I samband med sitt äventyr har hon startat en insamling i förmån för hjälporganisationen ActionAid. Hittills har insamlingen nått över 100 000 kr och Fredrikas förhoppningar är den ska nå en halv miljon kronor när hon har fullföljt sin resa.
– Jag vill inte enbart uppfylla mina egna drömmar, utan jag vill också ge andra kvinnor möjligheten att förverkliga sina.

Vill du veta mer om insamlingen eller läsa mer om Fredrika? Följ henne på Instagram eller kolla in hennes blogg: thebikeramble.com.
Dela gärna artikeln på Facebook så att fler kan läsa om hennes inspirerande resa!