
För andra året i rad har nätresebyrån Supersaver travel ordnat tävling för att utse de bästa resebloggarna. Tävligen har arrangerats i samtliga sex länder som företaget är verksam i. I Sverige vann segla-jorden-runt-med-familjen-bloggen Mary of Rövarhamn kategorin Bästa resebloggen.
– I år är det 47 procent fler bloggar än förra året med i tävlingen, säger Marléne Wallberg, marknadschef på Supersaver travel, som presenterade vinnarna på onsdagsmorgonen.
Anna Ström Åhlen vann priset för bästa USA-blogg.
– Jag lägger mycket kraft på min New York-blogg och den här utmärkelsen är verkligen en kick som sporrar mig att fortsätta, säger hon.
Undertecknad, som skriver Indienbloggen, gick till final i kategorin Bästa Asienblogg och blev därmed en av de tio bästa, enligt juryn. Men vann gjorde Annika Ilic med sin blogg Annika in Thailand.
Samtliga resebloggsvinnare
Bästa resebloggen: Mary of Rövarhamn, http://symary.com
Bästa USA-bloggen: Anna Ström Åhlen, http://newyorkmybite.blogspot.com
Bästa fotobloggen: Susanna Rosén, http://thehouseofsusanna.blogspot.com
Bästa Asienbloggen: Annika Ilic, http://annikathailand.blogg.se
Bästa bo och leva utomlands-bloggen: Marie Grell, http://www.karusellgrell.wordpress.com
Juryns specialpris: Daniela Nasteska Olsson, http://discoveringtheplanet.com/blogg