
Illustration: White arkitekter.
Snart invigs Sveriges högsta trähotell i Skellefteå
I Skellefteå byggs just nu ett tjugo våningar högt hus helt i trä. Byggnaden kommer bli ett nytt kulturhus med rum för både kreativitet – och övernattning. Redan till hösten kan du checka in i The Wood Hotel – Sveriges högsta trähotell!
Det tjugo våningar höga bygget i Skellefteå i svenska Västerbotten är helt klimatneutralt. Träet som används kommer från skogarna i trakten, solceller bidrar med energi och värmen och kylan regleras av kraften i Skellefte Älv. Byggnaden är ritad av Sveriges antagligen mest prisade arkitektfirma, White arkitekter, och har redan fått internationella utmärkelser för både design och hållbarhetstänk.

Döpt efter Sara Lidman
Sara Kulturhus, som träbyggnaden kommer få heta, är taget efter den norrländska författaren Sara Lidman. Precis som Sara Lidman så vill man att kulturhuset ska andas kreativitet, mod och viljan att tänka nytt.


The Wood Hotel by Elite
Förutom kulturhus så rymmer byggnaden även ett hotell, The Wood Hotel by Elite. Som namnet avslöjar är det hotellkedjan Elite Hotels som kommer driva hotellet som ett premiumhotell med 205 hotellrum, spa med utomhuspool, en restaurang på våning nitton, och en skybar med takterrass och panoramautsikt över Skellefteå.
Bygget är i full gång och från och med 8 september 2021 kommer du kunna checka in i det skyhöga trähuset.

9 svenska hotellnyheter våren 2021
11 spektakulära hotell som öppnar 2021
Ikoniska Pater Noster har blivit hotell
Text: Sofia Zetterqvist • 2021-05-31
Nyhet • Sverige • Hotell