Alla som gillar att resa har en eller flera drömresor. Kanske är det en gorillasafari i Uganda, matrundresa i Japan eller att skumpa Transsibiriska järnvägen hela vägen ner till Kina. Vi pratar om resan, eller resorna, med stort R.
Två av mina närmaste kompisar har inkaleden och Machu Picchu på sin ”att-göra-innan-jag-dör”-lista. Nu i vinter är det dags. De laddar stenhårt, med spanskakurser, Peruguideböcker och träningspass. Till deras glädje kunde jag häromdagen printa ut ett rykande färskt Machu Picchu-reportage till dem.
Machu Picchu är en av mina drömresor också. Det har dock inte alltid varit så. Sedan jag började resa på egen hand har mina resedrömmar successivt förändrats. När jag var yngre var drömmen för det mesta att komma in på hetaste klubben i Barcelona eller spendera stranddagar och strandnätter bland jämnåriga skandinaver någonstans i Asien.
Nu har smaken förfinats en aning. De resor som har stor bokstav för min del är numera djur- och naturresorna (Machu Picchu ska väl med handen på hjärtat kanske egentligen klassas som en kulturresa, men med storslaget landskap och vandring så smyger den sig in i aturresekategorin, tycker jag).
Det är den där otämjda, okontrollerbara vildheten som är så otroligt fascinerande. Jag älskar när ärrade afrikanska safariguider med myndig stämma och allvar i blick säger:
– Tänk på att alla djur du möter här ute är vilda. Även de små och söta. Behandla dem därefter.
Redan i ett av mina första möten med Moder Jord och hennes små djur lärde jag mig just detta.
När jag var liten blev en övergiven igelkott föremål för min och min brors omsorg. På en stentrappa utanför huset satt vi, medan den lilla söta igelkotten gick fram och tillbaka bakom oss. Föga anade jag då bakhållet som väntade. Wamm!! Bettet gick igenom såväl shorts som kalsonger, in i rumpan. Och han släppte inte taget. Han hängde kvar och dinglade omkring som en påsydd stickig svans.
Nu har jag, förutom ett ärr på rumpan (jodå, det är kvar), någotsånär kommit över den där attacken. Det har blivit många fantastiska djur- och naturresor efter det. Drömresorna som är kvar är dock lika många: grizzlybjörnar, svensk vargsafari, dagar längs Amazonas, inkaleden …
Oavsett vilka resor som kommer förverkligas så vet jag att behandla djur och natur med respekt. Även en liten mygga kan ge stora sjukdomar, som man säger i Afrika. Eller som man säger hemma: även en liten igelkott kan ha vassa tänder.