William Gadoury från Quebec har länge haft en fascination för mayacivilisationen och när han studerade deras stjärnbilder upptäckte han att de stod i direkt korrelation med var de valt att uppföra sina städer.

En upptäckt som i sig själv är väldigt anmärkningsvärd eftersom det är den första gången någon kunnat dra dessa slutsatser om stjärnbilderna, skriver den australienska nyhetssajten News.com.au.

Men den nyfikna tonåringen slutade dock inte med sina efterforskningar utan kom strax till att göra en ännu större upptäckt som har gjort forskare världen över häpna.

15-åring upptäckte bortglömd maya-ruin med hjälp av stjärnorna
Här syns Williams fynd. Foto: Canadian Space Agency.

Genom att studera stjärnbilderna och städernas position märkte William att det saknades en stad bland de som redan fanns utmarkerade. Och tack vare satellitbilder från Google Earth och Canada Space Agency, som är myndigheten som ansvarar för Kanadas rymdprogram kunde han bekräfta sin teori – dold bland tät regnskog hittade han staden som han nu gett namnet K’aak Chi – eller ”mun av eld”.

Williams upptäckt hyllas och beröms nu av rymdprogram från hela världen som bland annat NASA.

Staden har ännu inte hunnit utforskats, men enligt Daniel de Lisle, sambandsofficer på Canada Space Agency, så tyder allt på att Williams upptäckt är riktig.

– Det finns tillräckligt med föremål som tyder på att det kan vara en människogjord struktur, säger han till tidningen The Independent.

Gilla Vagabond på Facebook för fler sådana här artiklar i ditt flöde!

8 platser att besöka innan de förändras för alltid

Förlorad stad funnen i Honduras

11 ruiner du måste uppleva innan du dör