Brittiska män väljer helst Italien om de reser utomlands med en älskarinna. Det visar en färsk undersökning som flygbolaget Brittish Airways låtit genomföra. En fjärdedel av männen angav Italien som favoritresmålet om de skulle åka utomlands med sin älskarinna. Drygt fyra av tio britter, både män och kvinnor, tycker att Italien är det mest romantiska resmålet i Europa. Undersökningen visade också att 15 procent av de män som tillfrågats har bjudit sin partner på en överraskningssemester, men bara 7 procent av kvinnorna.
Så tar du tåget till Grekland
Varför flyga till Grekland när det finns så mycket kul att se längs vägen? Vagabonds grekofil Per J Andersson gjorde en 350 mil lång tågresa från Stockholm till Aten och vidare ut i övärlden.
Nästan var tredje förälder ljuger för skolan för att resa
Att resa utanför skolloven är billigare och förlänger ledigheten. Dessutom debatteras det om att resor kan vara lärorika för barn, men ger det föräldrar rätt att skippa skolplikten? Nästan var tredje förälder verkar tycka så och väljer att ljuga för skolan. Det visar en ny undersökning.
Efter pandemin: Allt färre reser långt bort i världen
När svenskarna reser på semester utomlands reser vi till ett land i Europa. Resorna till andra världsdelar är försvinnande få. Men enligt Resebarometern minskar inte flygandet så mycket som annan statistik visat.
Resebarometern 2022: ”Reslusten som kom tillbaka”
Ett år höll vi oss hemma på grund av pandemin. 2021, det andra coronaåret, tog utlandsresandet fart igen. Men det är långt kvar innan vi reser så mycket som vi gjorde innan viruset slog till.
Resebranschen lockar när svenskar överväger karriärbyte
Svenskarna blir alltmer flexibla kring arbetsplats och arbetsform. Varannan svensk kan tänka sig att flytta utomlands för jobbet skull, och allt fler lockas till att jobba med resor och äventyr.