Emiratet Sharjah vill ha fler svenska turister

Det lilla arabiska emiratet Sharjah vill ha fler svenska turister. Nu gör man likt grannen Dubai och bygger en konstgjord ögrupp.

Sharjah är det tredje största emiratet i Förenade arabemiraten. Många svenskar på väg på charter till Phuket i Thailand mellanlandar i Sharjah, men ännu är det få svenska turister som stannar här på semestern.

Grannemiratet Dubai har sett en riktig turistboom på senare år, och lillasystern Sharjah vill gärna komma härnäst. Sedan åtta månader tillbaka satsar Sharjah på att marknadsföra sig i Sverige. Mitt i lågkonjunkturen lyfter man nu fram två stora byggprojekt som man hoppas ska locka turister.

Vid Gulfkusten ska Sharjah bygga en konstgjord ögrupp vid namn Nujoom Island, den ska bestå av tio öar som sammanlÙ�nkas med broar. På öarna ska det finnas hotell, köpcentrum, skolor, sjukhus och moskéer. Dessutom grönområden och sjöar.

I öknen byggs dessutom ett bostadsområde som ska ge plats för 50 000 invånare, men också kontorskomplex. Hydra Village ska ligga 15 kilometer utanför emiratets huvudstad Sharjah City.

– I Tyskland har man länge marknadsfört Sharjah som turistmål. Tyskarna kommer både för att sola och bada och för de kulturella sevärdheterna, berättar Charlotte Holmberg Jacobsson, PR-ansvarig för Sharjahs turistråd i Sverige.

Hon tipsar om att kombinera Dubai och Sharjah. Medan Dubai står för storslagna byggnader, ett hett nattliv och megaköpcentrum är Sharjah betydligt lugnare och mer småskaligt.

Text: Barbro Janson