Beskedet till flygvärdinnorna kom under nyårshelgen, och de sparkade kvinnorna fick en månadslön som kompensation. Några av kvinnorna hade jobbat för det statsägda flygbolaget i upp till 18 år, berättade en av kvinnorna för Times of India.
Redan tidigare hade kvinnorna varnats av flygbolaget, och fÙ�tt marktjänst under tre år. Under den tiden var det meningen att de skulle gå ned i vikt. Men när de inte lyckades komma i form bestämde arbetsgivaren att deras dåliga kondition är bestående. Enligt Times of India beslutade en domstol i juni förra året att Air India faktiskt kan kräva att personalen uppfyller uppsatta viktkrav.

Maxvikten för en 18-årig och 152 centimeter lång flygvärdinna är 50 kilo, medan den som är mellan 26 och 30 kan få lägga på sig något. Där går gränsen vid 56 kilo.
Text: Barbro Janson