Sajten Tripadvisor har blivit mycket populär bland de som letar hotellrum utomlands. Här finns mer än 45 miljoner omdömen om hotell, restauranger och sevärdheter. Vem som helst kan skriva en recension.

Många hotellägare har insett den stora betydelsen av vad som skrivs om dem på internet, och nu har det avslöjats flera fall där hotellägare försökt att manipulera Tripadvisor.
Det senaste fallet rör hotellet The Cove, ett lägenhetshotell strax söder om turistorten Penzance i Cornwall. Ägaren har via ett brev erbjudit sina gäster 10 procents rabatt på mat och dryck, och dessutom en upppgradering av lägenheten. I utbyte ska de lova att skriva en positiv recension om hotellet på Tripadvisors hemsida . Det uppger brittiska tidningen Daily Mail.
Tripadvisors talesperson Emma O’Boyle har sagt att ”Hotellägare får uppmuntra sina gäster att skriva användarrecensioner på Tripadvisor när de återvänt hem, men det är helt emot vår riktlinjer att erbjuda rabatter, uppgraderingar eller olika typer av belöningar på innevarande eller kommande vistelser i utbyte mot recensioner.”

Tripadvisor placerar numera en röd flagga vid de hotellnamn som de misstänker ska ha manipulerat recensionerna.

Office of Fair Trading, som bland annat hanterar frågor om fri konkurrens i Storbritannien, har reagerat på uppgifterna om att Tripadvisors recensioner är köpta. Om det har förekommit brott mot några regler ska man tillsätta en utredning.