Idag, 27 september, är det världsturismdagen – eller turismens dag som den också kallas. Dagen instiftades 1980 av FN, och i år är det Sri Lanka som är värdnation.

Syftet med världsturismdagen är att visa för det internationella samfundet betydelsen av turismen, och dess sociala, kulturella och ekonomiska värden. Men man kan inte påstå att dagen har fått samma genomslag som flera av FN:s övriga världsdagar för fred, mänskliga rättigheter etc.

Bakom instiftandet av världsturismdagen står FN:s turistorgan UNWTO, United Nations Worlds Tourism Organization. I år är det alltså Sri Lanka som är värdland. Tidigare år har det bland annat varit Portugal (2006), Qatar (2005), Malaysia (2004), Algeriet (2003), Costa Rica (2002), Iran (2001) och Tyskland (2000).

Temat för i år är ”Turism öppnar dörren för kvinnor”, och fokus är kvinnors framsteg i turismsektorn och jämställdhet. I Sverige firas dagen i bland annat Katrineholm, med en guidad stadsvandring, och i Nynäshamn med aktiviteter knutna till turistbyrån.

Text: Barbro Janson