Det är Japans största flygbolag, All Nippon Airways (Ana), som med start 31 januari 2025 börjar flyga direkt från Stockholm till Tokyo tre gånger i veckan.

Den nya linjen innebär också att man med kortare restider än tidigare nu enkelt kan ta sig vidare i Fjärran Östern. Ana har ett stort nätverk av flyglinjer vidare från Tokyo till näraliggande länder i Asien och södra delen av Stilla havet.

Från och med januari 2025 blir det flyg utan mellanlandning eller byte av plan mellan Sverige och japan. Foto: Getty Images

Bokning öppnar idag

Den nya flyglinjen kommer att trafikeras på tisdagar, fredagar och söndagar. Biljettförsäljningen startar idag den 22 juli.

Sedan i början av juni kan du också flyga direkt från Stockholm till Montreal och … Foto: Getty Images
… till Toronto. Foto: Getty Images

Direkt västerut …

Sedan i juni finns dessutom två andra nya långlinjer från Stockholm Arlanda som tills nyligen såg ut att gå en dyster framtid till mötes med allt färre direktlinjer ut i världen.

Då började Air Canada trafikera linjen Stockholm–Toronto två gånger i veckan (torsdagar och söndagar). Dessutom flyger man också från Stockholm till Montreal tre gånger i veckan (måndagar, onsdagar och lördagar).

Men glöm direktflyg vintertid. Air Canada slutar flyga mellan Sverige och Kanada i höst. Planen är dock att återuppta trafiken nästa sommar.

… och söderut och västerut

Även Norwegian har utökat sitt nät av flyg från Stockholm. Från och med månadsskiftet oktober–november kommer det norska lågprisbolaget att en gång i veckan flyga från Arlanda till Hurghada och Agadir.

Från med årets luciadag kommer också Norwegianplan att flyga Stockholm–Dubai två gånger i veckan.

Läs också: Så har våra flygvanor förändrats

Läs dessutom: Vad är värre för klimatet – färjan eller flyget?