
Foto: Stock ExchangeFör första gången på tio år finns nu reguljärt direktflyg från Skandinavien till Israel.
Det är flygbolaget Cimber Sterling som första november startade en ny reguljär direktlinje till Tel Aviv från Köpenhamn. Flyglinjen trafikeras med tre avgångar i veckan. Det är första reguljära direktflyget till Israel från Skandinavien på tio år.
Israel är Cimber Sterlings första destination utanför Europa och hoppas locka både affärs- och fritidsresenärer från hela Skandinavien. Tidigare var resenärerna tvungna att mellanlanda i en europeisk stad för vidare flygning till Israel.
– Efterfrågan på Israel i norden ökar stort för varje år, bara det senaste årets 10 månader visar en ökning på 17 procent mot samma period förra året. Vi är väldigt glada över den nya flyglinjen och ser en stor potential för reguljärtdirektflyg till Israel från Skandinavien, säger Michael Chen på Israeliska Statens Turistbyrå enligt ett pressmeddelande.