
Foto: Istock.
Paris installerar bubbel i dricksfontänerna
Ja, bubbelvatten alltså.
Paris är ju som bekant synonymt med glamour och lyx och nu har staden gått ytterligare ett steg emot att sätta lite guldkant på tillvaron i den franska huvudstaden.
Gratis dricksfontäner med kolsyrat vatten har funnits på totalt 8 ställen i Paris sedan 2010 men nu har staden beslutat att införa åtminstone en fontän i alla 20 arrondissement, skriver City Lab.

Den första nya fontänen installerades nyligen nära kanalen Saint Martin på Eugène-Varlin-torget och inom ett år ska ytterligare åtta fontäner ha installerats för att släcka törsten på Parisbor och turister.
Anledningen till initiativet är att man vill få parisare att dricka mer vatten men också att minska försäljningen av buteljerat vatten och alltså plastförbrukningen.
Den som vill ha något mer potent i flaskan kan bege sig till Italien. Här finns nämligen en vin-fontän som har öppet dygnet runt.
Kan man dricka kranvattnet i…?
14 av de vackraste platserna i Frankrike
Paris har fått sin första naken-restaurang
Text: Johanna Jackson • 2017-11-10
Nyhet