Det var tusentals som var med och tävlade i Vagabonds och Europa Runts tävling för att vinna två Interrailkort var för 30 dagars tågluff. Nu är tävlingen avgjord och vinnarna har korats och kontaktats.

Vi önskar ett stort grattis till Joakim Pasma och Isabella Baarman som alltså vann två tågluffarpass var.

Berninapasset är ett bergspass i Schweiz och finns med på många tågresenärers bucketlist. Foto: GettyImages

Vi frågade vart de planerar att åka och vad som lockar med tågluff.

Joakim Pasman

– Vår plan är att åka via Tyskland till Italien, och då främst till södra Italien. Därifrån tar vi sedan färjan över Adriatiska havet till Albanien. Reser runt lite i Albanien med en eventuell avstickare till Nordmakedonien . Efter det vidare till Montenegro och därifrån till Belgrad för att därifrån åka till Slovenien. Vi avslutar till sist med att tuffa norrut via Tyskland hem till Västerbotten.

Läs också: Barnfamiljens bästa tågluffartips i Europa

– Det bästa med att tågluffa är alla möjligheterna. Det finns ju så många fina platser ute i Europa att se och uppleva och med tåg kommer man nästan överallt oavsett om det är till stora städer eller ute på landsbygden. Genom tågfönstret ser man också mycket, och det väcker ens nyfikenhet på orter och regioner som man passerar. Familjen har tid att umgås, spela spel, läsa och äta något gott. Ett mervärde ger det också att träffa andra resenärer och komma i samspråk med dem. Tågluff ger en också möjlighet att kunna vara spontan när det kommer till resmål och tågavgångar. Interrailkorten gör det ju också mycket billigare att åka något av alla nattåg som numera finns om det är så att man vill avverka en längre sträcka.

Ta del av vår guide: Nattåg i Europa – 12 användbara rutter till tågluffen

Isabella Baarman

– Troligen åker vi till Wien, som min väninna vill se, och jag vill till Slovenien. Min väninna vill även åka Berninapasset. Vi ska träffas i vår för att planera lite mer i detalj.

– Det fina med tåg är att man kommer till platser som inte alltid kan nås med flyg, och man ser annat än bara moln. Dessutom, med interrailkort är man inte bunden till en plats och ett ställe.