Reklamfilm för Palace on Wheels, Indiens första lyxtåg för turister,
som började rulla på Republic Day 26 januari 1982.
Just nu pågår slutförhandlingarna om vilken lyxhotellkedja som ska sköta de två restaurangerna ombord.
Maharaja Express blir lyxigast alla kategorier – och priserna är därefter. 800 dollar, motsvarande 5 600 kronor per dag, kostar en tur med tåget. Vill du boka presidentsviten får du punga ut med 2 500 dollar per dag, alltså nästan 18 000 kronor per dag. Det blir 126 000 kronor för en sjudagarsresa i sviten.
– Det speciella med detta tåg, som har 7-stjärniga ambitioner, är att medan andra indiska lyxtåg bara kör i en region i Rajasthan, Karnataka och Maharastra är detta det första all-indiska turisttåget, säger R Tandon, vd för Indian Railways.
Tåget är inte bara lyxmaximerat, utan också eko-korrekt. Miljövänliga toaletter och återvinning av avfall är två saker som ska borga för det.
Tåget har 23 vagnar som rymmer totalt 88 passagerare. Jungfruturen tar sju dagar och sex nätter och omfattar Vadodara, Udaipur, Jodhpur, Bikaner, Jaipur, Ranthambores nationalpark och Agra.
Fyra turer erbjuds: Princely India, Classical India, Royal India samt Celestial India – alla är mellan sju och åtta dagar långa
Resenärerna kan fÙ� en glimt av tiger på sin rundresa eftersom Ranthambore-skogen ingår på Mumbai-Delhi–Mumbai-turen och det bästa av alla tigerreservat, Bandhavgarh National Park, är med på Delhi-Kolkata-Delhi-turen.
– Vårt nationaldjur har blivit en hit bland utländska turister. Vi hoppas att de här tågturerna ska hjälpa till i bevarande (av tigern), säger en talesperson för Indian railways enligt India Travel News.
Läs mer
Reportage
Länkar
filmTrailer
Hollywoodfilmen som utspelar sig i indiska förstaklasskupéer
Länk
Länk
Länk
Länk
The Golden Chariot
Så här kan det vara att resa i en alldeles vanlig indisk andraklass liggvagn.