Flygbolaget Sterling tvingas ersätta 19 svenska Berlinresenärer. Resenärerna tvingades stanna kvar i Berlin ett dygn utöver den planerade resan på grund av att Sterling inte upplyste om en tidtabellsändring i tid. Allmänna reklamationsnämnden har beslutat att Sterling ska ersätta dem med sammanlagt 45 000 kronor, skriver Svenska Dagbladet.
Svarta listan: Resebranschen näst sämst – här är de 5 värsta bolagen
I över 50 år har Råd & Röns "Svarta lista" tvingat ut värstingarna i rampljuset. Tyvärr brukar resebranschen ligga i topp, så även denna gång.
Vagabond granskar: klimatkompensation – funkar det?
Flera reseföretag erbjuder sina kunder möjlighet att klimatkompensera. Men intresset är svagt och flera arrangörer väljer nu att satsa på andra åtgärder för att minska utsläppen. Det visar Vagabonds senaste granskning.
Drömmen om en ö – vad är det med ön som fascinerar oss människor?
Vår längtan efter öar är evig. Vad är det som gör att vi fascineras så mycket av dessa isolerade paradis långt ute i havet? Per J Andersson söker efter svaret i sin nya bok Drömmen om en ö, som du här kan läsa ett utdrag ur. Varsågod!
Tåg i Vietnam – med Återföreningsexpressen från Saigon till Hanoi
170 mil långa Återföreningsexpressen löper längs Vietnams tropiska kust. Vagabonds utsända gjorde den episka tågresan från söder till norr.
Ko till SAS: Återbetala resenärer inom en vecka eller riskera miljonvite
Konsumentombudsmannen, KO, har förbjudit SAS att dröja längre än sju dagar med att återbetala biljettpriset till dem som fått sina flygresor inställda. Om företaget byter mot KO:s förbud hotas det av ett vite på en miljon kronor i månaden.