Plåtparken öppnar upp även i år i Marievik, på Liljeholmskajen i södra Stockholm. Boxpark-formatet – där återanvända fraktcontainrar förvandlas till barer och restauranger – har blivit ett populärt inslag i europeiska städer, och Plåtparken var först med konceptet i Stockholm.

Läs mer: Två nya lyxkrogar gör Stockholm värt ett besök i vår

De tio färgglada containrarna ligger direkt vid vattnet, vilket gör det enkelt att kombinera ett dopp med mat och dryck. I år tillkommer en basketplan och marknader, och på menyn finns bland annat Plåtparkens burgare. Parken öppnade 8 maj och håller öppet alla dagar med bra väder fram till början av september. Under sommaren ska man dessutom kunna njuta av fotbolls-VM här.

Alldeles intill ligger Marieviksbadet med tre bassänger – en 25-metersbassäng, en med hopptorn och en barnbassäng. Badet håller öppet dygnet runt under sommarsäsongen och är bemannat dagtid.

Läs mer: 5 krogar i Stockholm som satsar allt på en rätt

Den 15 maj öppnar dessutom Mackverket sitt första egna matcafé vid kajen, med surdegsmackor, öl och naturvin.

Ett gäng människor badar i solnedgången vid en brygga.
Vid Liljeholmen blir det dopp i det ljumma Mälarvattnet. Foto: Pressbild